Lazer Uygulamaları

Et Benlerinin Sebebi Nedir?

Et benleri en çok orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülmektedirler. Şişmanlık, hamilelik, menapoz ve hormon hastalıkları et benlerinin çoğalmasına sebep olabilirler.

Et Benleri Nerelerde Görülür?

Et benleri en çok boyun, koltuk altı, üst gövde ve göz çevresinde ortaya çıkarlar. Vücudun her yerinde görülebilir.

Et Benleri Nasıl Gözükür?

Tek veya çok sayıda 1-3 mm çaplı ten veya kahve renkli, yumuşak ve saplı oluşumlardır. Ağrısız oluşumlardır ve zamanla büyüyebilir ve çoğalabilirler. Nadiren et benleri tahriş olup renkleri koyulaşabilir ve ağrılı hale gelebilirler.

Et Benleri Kansere Dönüşür Mü ve Vücuda Zararı Var Mıdır?

Et benleri genel olarak kanserleşme eğiliminde değildir. Bu yüzden genellikle tedavileri estetik amaçlarla yapılır. Bazen boyun, koltuk altı, kasık ve sırttaki benler kıyafetlere ve takılara takılma eğiliminde olabilir. Vücut tüylerini tıraşlama esnasında kanayabilirler. Sık travmaya maruz kalmak mikrop kapmaya sebep olabilir. Bu yüzden bu bölgedeki benler özellikle tedavi edilmelidirler. Et benleri çok fazla sayıda ve yaygınsa, hastada bağırsak polipleri ve hormon bozukluğu araştırılmalıdır.

Et Beni Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

• Radyofrekans (Elektrocerrahi)
• Kryoterapi (Buz tedavisi)
• Cerrahi
• Lazer yöntemi

Et Beni Tedavisinin Sakıncası Var Mıdır?

Tüm bu yöntemler çok kısa sürede ve güvenle yapılabilir. Et benlerinin alınmasının hiçbir sakıncası yoktur. Et benlerinin alınması diğerlerinin çoğalmasına sebep olmaz. Et benlerinin alınması onları kötü huylu oluşumlar haline getirmez.