Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu

Dudak ve Yüz Dolgusu

Yüzümüz dinamik bir yapıdır ve bu dinamik yapı içinde mimik hareketlerimiz, yaşımız, çevresel faktörler ve genetik özelliklerden dolayı yüz ve yanak bölgemizde çeşitli kırışıklıklar, çizgilenmeler, sarkmalar oluşur. Bu kırışıklıların tedavi seçeneklerinden bir tanesi de estetik dolgu uygulamalarıdır.

Dolgun dudaklar, tarih boyunca güzelliğin ve estetiğin simgesi olmuştur. Bazı kişilerde yapısal olarak bir incelik, bazende yaşın ilerlemesi, menapoza girme gibi nedenlerle dudaklarda incelme söz konusu olabilmektedir. Bu problem ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle düzeltilebilmektedir. Operatif yöntemlerde dudağa bir başka alandan alınan yağ enjekte edilmektedir.

Yüze Dolgu Uygulamaları Hangi Bölgelere Yapılır?

 •  Burun yanak dudak arası çizgilere
 •  Yanak, elmacık kemiği üzeri hacim kazandırma amaçlı
 •  Alt dudak köşesinden aşağı inen marionette çizgilerine
 •  Alın, kaş arası, göz çevresindeki ince çizgilere
 •  Yanak, dudak üstü kırışıklıklara
 •  Dudağı dolgunlaştırma amaçlı
 •  Gözaltlarında oluşan çöküklükleri giderme amaçlı
 •  Yüzdeki çöküklüklere, derin sivilce izlerine, suçiçeği izlerine

 Burun bölgesine ameliyatsız burun estetiği amaçlı uygulanabilmektedir.

Dolgun dudaklar, tarih boyunca güzelliğin ve estetiğin simgesi olmuştur. Bazı kişilerde yapısal olarak bir incelik, bazende yaşın ilerlemesi, menapoza girme gibi nedenlerle dudaklarda incelme söz konusu olabilmektedir. Bu problem ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle düzeltilebilmektedir. Operatif yöntemlerde dudağa bir başka alandan alınan yağ enjekte edilmektedir. Ancak bu yöntemin kalıcılığının az olması, tekrarlanma gerekliliği, bizi uygulaması çok daha kolay olan dolgu maddelerine yöneltmiştir.

Dudak Dolgusu Uygulaması

Daha önceki yıllarda dudak dolgusu için dudağa dudak silikonu uygulanmış ancak dudak için silikonun uygun bir madde olmadığı düşünülerek günümüzde terk edilmiştir. Dudak dolgunlaştırma ve dudak estetiği (dudak kalınlaştırma, büyütme, dolgusu) özellikle dudağın kırmızı ve beyaz çizgisi içerine yapılacak enjeksiyonlarla dudak konturları belirgin hale getirilebilir. Yine dudak mukozası ve philtrum içerisine yapılacak enjeksiyonlarla dudağın estetik görünümünde düzelme sağlanır.

Sıklıkla hyalüronik asit içeren preparatlar kullanılabilmekle birlikte hidroksiapatit içerikli dolgularda kullanılabilmektedir. Dudak bölgesinin hareketli bir bölge olması bu alanı biraz daha dezavantajlı kılar. Bu yüzden bir çok firma stabilizasyonunu artırarak lip, kiss gibi özel formlar çıkartmışlardır. Ben kişisel tercih olarak dudaklarda hyaluranik asit bazlı dolgular kullanıyorum.

Uygulama sırasında ağrı çok az olmaktadır, tercih ettiğim dolgu içeriğinde lokal anestezi de bulunmaktadır. Bu yüzden ağrı minimal olmaktadır. Dudak dolgusu sonrasında hafif bir şişlik olacaktır. 1 hafta sonra dolgu dudağa homojen bir şekilde yayılacaktır.

Bu bölgede kullanılan maddeler Teosyal Kiss, Restylane, Rofilan, Varioderm, Surgiderm, Reviderm, Radiesse, Puragen, Juvederm, Volbella gibi dolgu maddeleridir. Anack bunların hangilerinin daha etkili olduklarını doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Yüze Uygulanan Dolgular Nelerdir?

 •  Yüz, yanak bölgesine uygulanabilecek dolgular genel olarak yapılarına ve kalıcılıklarına göre 3 e ayrılırlar.
 •  Geçici dolgular
 •  Yine Geçici Olup Biraz Daha Uzun Süreli Dolgular
 •  Kalıcı Dolgular

Geçici Yanak, Yüz Dolguları

Bu grup dolgu maddeleri Hyaluranik asit içeriklidir. Bu dolgular içerdikleri hyaluranik asit miktarına, çapraz bağları oranına, stabilizesine göre farklı preparat isimleri alırlar. Bu dolgular 6-12 aylık dolgulardır. Dolgunun markasına ve kalitesine göre kalıcılıkları değişmektedir. İyi kalitesi olan dolgular gerçekten 6-8 ay kalabilmekteyken, düşük kalitede dolgular 3-4 ayda eriyebilmektedir.

Bu dolgu grubu pratikte en fazla uygulanan dolgu çeşididir. Uygulaması kolay, çok az şişlik yapmaktadır. Hemen sonucunu görebilir ve de günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Sizin yanağınızın ya da yüzünüzün durumuna göre kaç adet dolguya ihtiyacınız olacağı muayene sonrası belli olacaktır.

Hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri Teosyal, Restylane, Surgiderm, Juvaderm, Puragen, İdea Regenyal, R- Fill, Reviderm, Renofill, Prevelle, Pherfecta, Revanesse, Redexis, Estelis, Fortelis Extra, Perlane gibi dolgu maddeleridir.

Yine Geçici Olup Biraz Daha Uzun Süreli Yanak Yüz Dolguları

Bu grup dolgularda tamamen geçici olup etken maddeleri farklıdır. Buna bağlı olarak ta kalıcılık süreleri daha uzundur. Her ne kadar 3 yıla kadar etki ettikleri söylense de pratikte 1,5 sene kadar kalıcılıkları mümkün olmaktadır. Bu dolgularında kullanımı oldukça yaygın ve pratiktir.

Bu grupta Radiesse, Scupltra, Beautical, Evolence, Cymetra, gibi dolgular yer almaktadır.

Kalıcı Olan Yanak Yüz Dolguları

Bu dolgular vücuda girince kendi yapılarını muhafaza ederler ve bozulmazlar. Bazen bir kapsül dokusu çevrelerinde oluşabilir, bunun neticesinde orada hayat boyu kalabilirler. Bu dolgular diğer dolgulara göre daha az tercih edilmektedir.

Bioalcamid, Artecoll, Aquamid, Aphrodite, Artefill kalıcı dolgulara örnekdir.

Yüze dolgu uygulaması kolay bir işlem midir?

Dolgu yapılacak alan işaretlenir ve hemen uygulama yapılabilir. Bazen lokal anestezi ile uyuşturmak gerekebilir. Günümüzde bazı dolgu maddeleri kendi içeriğinde lokal anestezi ihtiva ettiğinden ek bir anestezi uygulamasına ihtiyaç olmaz.

Dolgu uygulaması sonucunda hareketlerim azalır mı?

Hayır, bu uygulama Botoks’tan farklı olarak kasları durdurmaz, siz istediğiniz mimik hareketini yapabilirsiniz. Sadece kırışıklıklar azalmış ya da düzelmiş olur.

Dolgu uygulamasından önce test gerekir mi?

Hayluranik asit bazlı dolgularda vede radiesse gibi dolgularda test gerekmez. Bu maddeler alerjik değildir. Hemen uygulanabilir. Ancak bazı kalıcı dolgularda, kollagen içerikli preparatlarda test gerekebilir.

Yüz dolguları fiyatları neye göre değişmektedir?

Kullanılan dolgunun markasına ve uygulama yapılacak alanın hacmine göre fiyat değişmektedir. Bir hastanın bir çizgisi için bir dolgu yeterli olabilecekken, bir başka hasta için 2-3 dolgu yeterli olmayabilir. Buda direk olarak fiyata etki eder. Size uygulanacak dolgu fiyatını belirlemek için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.

Whatsapp Randevu